Messi Piłkarzem Roku 2010

Lionel Messi, a nie Iniesta lub Xavi, zdobył po raz drugi z rzędu Złot± Piłkę przyznawan± dla najlepszego piłkarza roku. Trenerem roku został nie kto inny jak Jose Mourinho.

Przy najbardziej wyczekiwanym momencie wieczoru znaleĽli się dyrektor federalny France Football oraz szkoleniowiec głównych kandydatów do statuetki – Joseph Guardiola. Trener Barcy nie kazał długo czekać i wyci±gn±ł z koperty kartkę i ogłosił – Złota Piłka dla Lionela Messiego.

To pierwszy raz w historii kiedy „France Football” poł±czył siły z FIFA. Od 1956 roku francuski magazyn przyznawał Złot± Piłkę dla najlepszego europejskiego zawodnika, a od 1991 roku FIFA nagradzała „Piłkarza Roku”. Pół roku temu Joseph Blatter podpisał porozumienie z redakcj± „France Football” w tej sprawie. Nagrodę przyznano w oparciu o wyniki głosowania zaproszonych dziennikarzy oraz trenerów i kapitanów reprezentacji piłkarskich z 208 federacji narodowych zszerzonych z FIFA.

Messi zwyciężył w zeszłym roku w obu plebiscytach. Argentyńczyk jest zatem pierwszym piłkarzem od czasów Van Bastena, który zdobył statuetkę dwa razy z rzędu.

Messi nie był jednak głównym faworytem do zdobycia tego prestiżowego wynagrodzenia. W mijaj±cym roku nie zdobył bowiem żadnego trofeum na arenie międzynarodowej. Jego obecny klub FC Barcelona odpadła w półfinale Ligi Mistrzów z Interem Mediolan, a reprezentacja Argentyny odpadła po bolesnej porażce w ćwierćfinale z Niemcami (0:4).

Największe sukcesy Lionela Messiego:

z drużyn± narodow±: ćwierćfinał M¦ (2006, 2010), finał Copa America (2007)

z drużynami młodzieżowymi: złoty medal olimpijski i tytuł najlepszego piłkarza turnieju (2008), mistrz ¶wiata do lat 20 i tytuł najlepszego piłkarza i króla strzelców turnieju (2005)

z FC Barcelon±: dwa triumfy w Lidze Mistrzów (2006, 2009), Superpuchar Europy (2009), cztery mistrzostwa Hiszpanii (2005, 2006, 2009, 2010), Puchar Króla Hiszpanii (2009), cztery Superpuchar Hiszpanii (2005, 2006, 2009, 2010), klubowe mistrzostwo ¶wiata (2009)

indywidualne: najlepszy piłkarz ¶wiata (2009, 2010), najlepszy piłkarz graj±cy w Europie (2009)

Gala rozpoczęła się od ogłoszenia najlepszej jedenastki 2010 roku. Nie było niespodzianek – wszystkie miejsca zostały obsadzone przez zawodników Realu Madryt, Barcelony i Interu Mediolan.

Najlepsza „jedenastka” 2010 roku wybrana przez organizację (FIFPro):

Iker Casillas (Real Madryt) – Carles Puyol (FC Barcelona), Gerard Pique (FC Barcelona), Lucio (Inter Mediolan), Maicon (Inter Mediolan) – Andres Iniesta (FC Barcelona), Wesley Sneijder (Inter Mediolan), Xavi (FC Barcelona) – Cristiano Ronaldo (Real Madryt), David Villa (FC Barcelona), Lionel Messi (FC Barcelona).

Pierwsze prestiżowe wyróżnienie FIFA zostało przyznane Jose Mourinho. Portugalczyk finalnie pokonał Vicente del Bosque i Josepa Guardiola i został trenerem roku 2010.

Nagroda Fair Play przypadła reprezentacji Haiti U-17, której kraj ucierpiał przez trzęsienie ziemi.

Trenerk± roku została Silvia Neid (selekcjoner reprezentacji Niemiec). Najlepsz± piłkark± roku uznano po raz czwarty raz z rzędu Brazylijkę Martę, a najpiękniejsz± bramk± minionego roku (wyłoniło głosowanie na oficjalnej stronie FIFA) wybrano trafienie Hamita Altintopa z meczu Turcja – Kazachstan.

wirtualne portfele

kasyna on-line